Rezultatele examenului din 5 mai 2018

Iată rezultatele examenului intermediar de la CEX, din data de 5 mai 2018. Felicitări tuturor!

Prenume

Nume

Liceu

Notă

Rezultat

Ioan – Victor

Popa

C.N. „Sf. Sava”

8.50

Admis

Kezban Mara

Oglakci

C.N. „Sf. Sava”

7.65

Admis

Monica Luiza

Seiceanu

C.N. „Gheorghe Lazăr”

7.60

Admis

Ana – Sofia

Micu

C.N. „Sf. Sava”

7.25

Admis

Radu – Damian

Nedescu

C.N. „Iulia Haşdeu”

7.08

Admis

Larisa – Adelina

Bălă

C.N. „Mihai Viteazul”

6.49

Admis

Horia – Ştefan

Lixandru

C.N. „Gheorghe Lazăr”

6.25

Admis

Maximilian

Androne

C.N. „Grigore Moisil”

5.17

Admis

Gabriel

Macri

Şcoala Centrală

5.06

Admis

Vlad

Constantin

C.N. „Gheorghe Lazăr”

5.04

Admis

Ioana

Welt

Şcoala Centrală

5.00

Admis

Vlad

Şucaliuc

ICHB

5.00

Admis

Maria – Bianca

Stoicescu

C.N. „Sf. Sava”

5.00

Admis

Victor – Gabriel

Trandafir

L.T. „Al. I. Cuza”

3.55

Respins

Anda Nilüfer

Oglakci

C.N. „Sf. Sava”

2.75

Respins

Candidaţi în afara concursului:

Prenume

Nume

Liceu

Notă

Daria

Molete

C.G. Goethe

3.94

Rezultatele examenului din 20 ianuarie 2018

Iată rezultatele examenului la istoria filosofiei de la CEX, de pe data de 20 ianuarie 2018. Felicitări tuturor!

Nume Liceu Nota Rezultat
Ioan-Victor Popa C.N. „Sf. Sava” 9.85 Admis
Radu Nedescu C.N. „Iulia Haşdeu 8.00 Admis
Andreea Stroia C.N. „Mihai Viteazul 6.88 Admis
Mihai Savastre C.N. „Mihai Viteazul 6.17 Admis
Andrei Alexandru Buciu C.N. „Gheorghe Şincai 6.03 Admis
Irina Chirniciuc C.N.B. „George Coşbuc 5.92 Admis
Veronica Hera C.N.I. „Tudor Vianu 5.66 Admis
Andreea Huidan L.T.B. „Miguel de Cervantes 5.46 Admis
Larisa-Adelina Bâlă C.N. „Mihai Viteazul 5.00 Admis
Adeline Cristiana Sandu C.N. „Mihai Viteazul 5.00 Admis
Ioana Măxineanu C.N. „George Coşbuc 5.00 Admis
Cristiana Enache C.N. „Victor Babeş 3.50 Respins
Maria David Şcoala Centrală 3.43 Respins
Monica Radu C.N. „Sf. Sava 3.27 Respins
Mădălina Enea L.T.B. „Miguel de Cervantes 3.13 Respins
Daria Molete C.G. Goethe 3.00 Respins
Alexandra Paraschiv C.N. „Mihai Viteazul 2.75 Respins
Karina-Georgiana Vişan C.N. „Gheorghe Lazăr 2.70 Respins
Matei Popescu C.N. „Mihai Viteazul 2.50 Respins
Ionuţ Ciprian Tott C.N. „Victor Babeş 2.13 Respins

Candidaţi în afara examenului:

Maria-Aylin Ghela C.N.B. „George Coşbuc 3.91 Respins

Rezultatele examenului din 23 decembrie 2017

Iată rezultatele examenului la istoria filosofiei de la CEX, de pe data de 23 decembrie 2017. Felicitări tuturor!

Cei care, din diverse motive, nu au putut ajunge să dea examenul îl pot susţine în prima sâmbătă de CEX de după vacanţă, pe 20 ianuarie 2017.

Sărbători fericite!

Nume

Liceu

Notă

Rezultat

Monica Luiza Seiceanu

C.N. „Gheorghe Lazăr”

8.74

Admis

Kezban Mara Oglakci

C.N. „Sf. Sava”

8.23

Admis

Oana – Theodora Păduraru

C.N.I. „Tudor Vianu”

8

Admis

Marta Teodora Datcu

C.N.B. „George Coşbuc”

7.5

Admis

Ana – Sofia Micu

C.N. „Sf. Sava”

7.5

Admis

Sânziana Andreea Spătaru

C.N. „Sf. Sava”

7.33

Admis

Horia – Ştefan Lixandru

C.N. „Gheorghe Lazăr”

6.92

Admis

Vlad Andrei Constantin

C.N. „Gheorghe Lazăr”

6.8

Admis

Vlad Cosmin Adamescu

C.N. „Gheorghe Lazăr”

6.75

Admis

Raluca Rilla

C.N. „Gheorghe Lazăr”

6.25

Admis

Amira – Maria Andronic

C.N. „Mihai Eminescu”

5.79

Admis

Maria – Bianca Stoicescu

C.N. „Sf. Sava”

5.75

Admis

Doina Mihaela Androne

C.N. „Grigore Moisil”

5.73

Admis

Gabriel Macri

Şcoala Centrală

5.5

Admis

Vlad Şucaliuc

ICHB

5.38

Admis

Ioana Welt

Şcoala Centrală

5.13

Admis

Anda Nilüfer Oglakci

C.N. „Sf. Sava”

5.1

Admis

Victor – Gabriel Trandafir

L.T. „Al. I. Cuza”

5

Admis

Ioana – Daniela Vocheci

C.N.B. „George Coşbuc”

5

Admis

Andreea Bombiţă

C.N. „Mihai Eminescu”

4.46

Respins

Adrian Beţ

C.N.I. „Tudor Vianu”

4.4

Respins

Thea Puşcaru

C.N.B. „George Coşbuc”

4.34

Respins

Ioana – Anastasia Tudor

L.T. „Eugen Lovinescu”

4.01

Respins

Mădălina Andreea Boerescu

L.T. „Tudor Vladimirescu”

3.25

Respins

Maria – Aylin Ghela

C.N.B. „George Coşbuc”

3.25

Respins

Alexandra Leontina Tudor

L.T. „Lucian Blaga”

2.75

Respins

Tudor Popescu

L.T. „Lucian Blaga”

2.63

Respins

Ana Maria Banu

L.T. „Tudor Vladimirescu”

2.38

Respins

Sergiu Mihai Radu

L.T. „Traian”

1

Respins

 

Rezultatele concursului de admitere din 14 octombrie 2017

Nume

Prenume

Liceu

Rezultat

Anghel

Andreea

C.N. „Emil Racoviţă”

Admis

Bâlă

Larisa – Adelina

C.N. „Mihai Viteazul”

Admis

Batovici

Maria

C.N. B. „George Coşbuc”

Admis

Bobariu

Andrei

C.N.I. „Tudor Vianu”

Admis

Bucureşteanu

Cătălin

L.T. „Lucian Blaga”

Admis

Butnaru

Ştefania

C.N. „Sf. Sava”

Admis

Chirniciuc

Irina

C.N.B. „George Coşbuc”

Admis

Constantin

Vlad Andrei

C.N. „Gheorghe Lazăr”

Admis

Crăiţă

Miruna

C.N. „Al. I Cuza”, Ploieşti

Admis

Datcu

Marta – Teodora

C.N.B. „George Coşbuc”

Admis

David

Maria

Şcoala Centrală

Admis

Diaconu

Anişoara – Florentina

C.N. „Sf. Sava”

Admis

Drăghici

Bogdan – Costinel

C.N. „Grigore Moisil”

Admis

Enache

Cristiana – Ionela

C.N. „Victor Babeş”

Admis

Frujină

Iustin

C.N.B. „George Coşbuc”

Admis

Galiş

Dan

C.N. „Sf. Sava”

Admis

Ghela

Maria – Aylin

C.N.B. „George Coşbuc”

Admis

Matei

Ştefan Mădălin

C.N. „Grigore Moisil”

Admis

Mircea Mînzăţanu

Roxana – Gabriela

L.T. „Ştefan Odobleja”

Admis

Molete

Daria

Colegiul German Goethe

Admis

Oglakci

Anda

C.N. „Sf. Sava”

Admis

Oglakci

Kezban Mara

C.N. „Sf. Sava”

Admis

Păduraru

Oana – Theodora

C.N.I. „Tudor Vianu”

Admis

Paraschiv

Alexandra Olivia

C.N. „Mihai Viteazul”

Admis

Paşcu

Lia – Maria

L.T. „Lucian Blaga”

Admis

Popa

Ioan – Victor

C.N. „Sf. Sava”

Admis

Popescu

Tudor

L.T. „Lucian Blaga”

Admis

Pricope

Andrei

C.N.I. „Tudor Vianu”

Admis

Radu

George – Costin

C.N. „Victor Babeş”

Admis

Radu

Sergiu

L.T. Traian

Admis

Rilla

Raluca

C.N. „Gheorghe Lazăr”

Admis

Savastre

Mihai

C.N. „Mihai Viteazul”

Admis

Serbenco

Alexandra – Elena

C.N. „Grigore Moisil”

Admis

Spătaru

Sânziana Andreea

C.N. „Sf. Sava”

Admis

Şucaliuc

Vlad

ICHB

Admis

Tudor

Alexandra – Leontina

L.T. „Lucian Blaga”

Admis

Verga

Catinca

C.N. „Sf. Sava”

Admis

Vişan

Karina – Georgiana

C.N. „Gheorghe Lazăr”

Admis

Bîlă

Elisa – Andreea

C.N. „Aurel Vlaicu”

Respins

Dumitru

Corina – Adriana

C.N. „Gheorghe Lazăr”

Respins

Hriscu

Matei

L.T. „C.A. Rosetti”

Respins

Oancea

Irina – Mariana

L.T. „Tudor Vladimirescu”

Respins

Vladu

Pavel

S.S.C. „Nicolae Kretzulescu”

Respins

Lucrări în afara concursului

Nume

Prenume

Dacă ar fi fost în concurs, rezultatul ar fi fost…

Anghel

Vasile

Admis

Nistorică

Anca – Ruxandra

Admis

Stan

Andreea – Amalia

Admis

Vişan

Alexandra Cristiana

Admis

Pricope

Adrian

Respins

Rezultatele concursului de admitere din 7 octombrie 2017

 

 

Nume

 

Prenume

Liceu

Rezultat

1

Adamescu

M

Vlad Cosmin

C.N. „Gheorghe Lazăr”

Admis

2

Androne

G

Doina Mihaela

C.N. „Grigore Moisil”

Admis

3

Andronic

 

Amira – Maria

C.N. „Mihai Eminescu”

Admis

4

Apostol

M

Radu – Constantin

C.N. „Mihai Viteazul”

Admis

5

Banu

T

Ana Maria

L.T. „Tudor Vladimirescu”

Admis

6

Beţ

I

Adrian Constantin

C.N.I. „Tudor Vianu”

Admis

7

Boerescu

S

Mădălina Andreea

L.T. „Tudor Vladimirescu”

Admis

8

Bombiţă

F

Andreea

C.N. „Mihai Eminescu”

Admis

9

Buciu

C

Andrei Alexandru

C.N. „Gheorghe Şincai”

Admis

10

Budulan

C

Adelina

C.N.B. „George Coşbuc”

Admis

11

Burcescu

O

Răzvan – Cristian

C.N. „Mihai Viteazul”

Admis

12

Cononov

A

Maria Alexandra

C.N. „Sf. Sava”

Admis

13

Dumitru

G

Adrian

L.T. Bulgar „Hristo Botev”

Admis

14

Enea

C

Mădălina

C.N.B. „Miguel de Cervantes”

Admis

15

Georgescu

M

George

C.N. „Gheorghe Lazăr”

Admis

16

Hera

V

Veronica

C.N.I. „Tudor Vianu”

Admis

17

Huidan

G

Andreea

C.N.B. „Miguel de Cervantes”

Admis

18

Lixandru

S

Horia – Ştefan

C.N. „Gheorghe Lazăr”

Admis

19

Macri

G

Gabriel

Şcoala Centrală

Admis

20

Măgureanu

R

Irina

C.N. „Sf. Sava”

Admis

21

Măxineanu

C

Ioana

C.N.B. „George Coşbuc”

Admis

22

Micu

V

Ana – Sofia

C.N. „Sf. Sava”

Admis

23

Munteanu

V

Melania Teodora

C.N.B. „George Coşbuc”

Admis

24

Nedescu

D

Radu

C.N. „Iulia Haşdeu”

Admis

25

Pîrvu

R

Bianca – Maria

C.N. „Sf. Sava”

Admis

26

Popescu

C

Ioana

C.N.B. „George Coşbuc”

Admis

27

Popescu

M

Matei

C.N. „Mihai Viteazul”

Admis

28

Puşcaru

L

Thea

C.N.B. „George Coşbuc”

Admis

29

Radu

T

Monica

C.N. „Sf. Sava”

Admis

30

Sandu

C

Adeline Cristiana

C.N. „Mihai Viteazul”

Admis

31

Seiceanu

N

Monica Luiza

C.N. „Gheorghe Lazăr”

Admis

32

Stoicescu

V

Maria – Bianca

C.N. „Sf. Sava”

Admis

33

Stroia

D

Andreea

C.N. „Mihai Viteazul”

Admis

34

Tcaciuc

G

Andreea

Şcoala Centrală

Admis

35

Tott

Ş

Ionuţ Ciprian

C.N. „Victor Babeş”

Admis

36

Trandafir

C

Victor – Gabriel

L.T. „Al.I. Cuza”

Admis

37

Tudor

F

Ioana – Anastasia

L.T. „Eugen Lovinescu”

Admis

38

Vocheci

F

Ioana – Daniela

C.N.B. „George Coşbuc”

Admis

39

Welt

V

Ioana

Şcoala Centrală

Admis

40

Anghel

V

Ştefan

L.T. „Lucian Blaga”

Respins

41

Bănculescu

M

Sabina

C.N.B. „George Coşbuc”

Respins

42

Buciumeanu

 

Ana – Maria

L.T.B. „Ita Wegman”

Respins

43

Bucur

D

Alexandru

L.T. „Jean Monnet”

Respins

44

Constantin

T

Vlad

C.N. „Gheorghe Lazăr”

Respins

45

Dumitru

M

Alexandra

L.T. „Nichita Stănescu”

Respins

46

Iova

F

Daniel

C.E. „Virgil Madgearu”

Respins

47

Păduraru

F

Oana Theodora

C.N.I. „Tudor Vianu”

Respins

48

Popescu

L

Tudor

L.T. „Lucian Blaga”

Respins

49

Tudor

F

Alexandra

L.T. „Lucian Blaga”

Respins

Lucrări în afara concursului

 

Nume

 

Prenume

Dacă ar fi fost în concurs, rezultatul ar fi fost…

1

Cerchează

I

George Daniel

Admis

2

Minea

I

Cristiana Florentina

Admis

3

Pocania

V

Elena Bianca

Admis

4

Popovici

L

Marta

Admis

5

Topologeanu

D

Teodor

Admis

6

Iacob

C

Silvian

Respins

 

Hai la CEX!

Prima sesiune a concursului de admitere în Centrul de Excelenţă în Filosofie are loc pe data de 7 octombrie 2017, începând cu ora 10:00, la Facultatea de Filosofie a Universităţii din Bucureşti. Examenul va testa aptitudini generale, cunoştinţele de specialitate fiind binevenite, dar nu şi necesare. Cei care nu pot ajunge pe 7 octombrie şi cei care nu reuşesc la prima sesiune sunt aşteptaţi săptămâna următoare, la aceeaşi oră.

Întrebări? Scrie-ne! Pe facebook sau aici.

Te așteptăm, vino și cu un prieten!

Interviu cu prof. Gabriel Săndoiu

Prof. Gabriel Săndoiu la unul din cursurile CEX

Domnul profesor Gabriel Săndoiu a oferit un interviu pentru Radio România Cultural, în care explică cum stă treaba cu Centrul de Excelenţă în Filosofie şi de ce e fain să fii cexist. În interviu, Profu’ povesteşte istoria CEX-ului şi explică felul în care funcţionează acesta. Din interviu puteţi afla ce cursuri au loc la CEX, care este programul acestora, cine se poate înscrie, cum se obţin diplomele, ce sunt profii mici şi multe altele. Dacă sunteţi interesaţi să veniţi la Centrul de Excelenţă în Filosofie sau doar vă e dor să-l ascultaţi pe prof. Săndoiu cu stilul său inconfundabil, acesta este un interviu pe care nu îl puteţi rata.

Puteţi asculta materialul aici.

Back to CEX

Ne-am întors din vacanţă şi punem la cale anul viitor la CEX. Te gândeşti să participi la cursurile noastre? Ai prieteni care ar vrea să vină? Noi începem activitatea în prima sâmbătă din octombrie – vă aşteptăm pe toţi!